Idziemy do dentysty - poradnik - O dentystach

Stomatologia Zabrze

O tym warto wiedzieć – mycie zębów


Higiena jamy ustnej wymieniana jest przez stomatologów jako kluczowy czynnik mający wpływ na brak zachorowania na próchnicę. Odpowiednia higiena jamy ustnej daje nie tylko możliwość poprawy jakości uzębienia, ale ma wpływ

Idziemy do dentysty - poradnik - O dentystach Stomatologia Zabrze
także na mniejsze ryzyko zakażenia różnego rodzaju drobnoustrojami. Jest to nie do przecenienia w sytuacji permanentnego narażenia na wiele przeróżnych chorób i dolegliwości. W związku z tym ma się możliwość trwałego dbania o swoje zdrowie, co da nie tylko efekty w postaci jakości życia, ale długoterminowo będzie też po prostu oszczędnością. Jak podkreślają lekarze w każdej kategorii – profilaktyka przede wszystkim!

Mycie zębów każdego dnia wskazywane jest przez specjalistów jako kluczowy czynnik obniżający ryzyko próchnicy oraz wszelakich chorób uzębienia. Bez dokładnego mycia zębów jest to po prostu niemożliwe i nie ma szansy uzyskania dobrych efektów zdrowotnych. Wszystko to sprawia, że lekarze przykładają coraz większą wagę do odpowiedniej profilaktyki. Zacznijmy od tego, jak myć zęby? Przede wszystkim dokładnie i długo! Mycie zębów przez kilka minut jest niewystarczające i nie spowoduje poprawy stanu naszego uzębienia. Zęby trzeba być minimum 3-4 minuty, ale bardzo, bardzo dokładnie bez pomijania jakiegokolwiek fragmentu jamy ustnej. Kolejną istotną kwestią jest konieczność mycia zębów regularnie, najlepiej po każdym z posiłków. Jest to świetne rozwiązanie dla każdego związanego z tym tematem!



Stomatologia jako dział medycyny

Stomatologia jest jednym z działów medycyny. Naukowe podejście do jej uprawiania pozwala na opracowanie zasad leczenia zębów i znalezienie najlepszego podejścia do pacjenta. Trzeba pamiętać, że uprawianie stomatologii musi być powiązane z posiadaniem wiedzy na temat medycyny, ponieważ w przeciwnym razie nie będzie można skutecznie leczyć zębów ani przyzębia i żuchwy. Tymczasem choroby samych zębów i dziąseł mogą rzutować na zdrowie całego człowieka. Dlatego specjalistyczne podejście do uprawiania stomatologii kładzie nacisk na to, że zdrowe zęby są jedną z podstaw dla zdrowia całego organizmu i jego odporności na różne choroby. Jednocześnie trzeba przyznać, że sam sposób leczenia zębów wpływa na ogólny stan pacjenta.

Ocena poprawności funkcjonowania zębów i całego aparatu szczękowego jest podstawą do tego, aby można było skutecznie leczyć ewentualne choroby. Dlatego dentyści przed przystąpieniem do samego leczenia zębów zawsze zajmują się wykonywaniem badań pozwalających na poznanie poprawności funkcjonowania układu szczękowego. Tylko dzięki temu można wdrożyć odpowiednie metody leczenia i różnego rodzaju produkty lecznicze. Każda diagnostyka poprawności funkcjonowania zębów rozpoczyna się od zwykłego przeglądu i może być uzupełniana wykonywaniem zdjęć RTG czy badaniem szkliwa. W razie stwierdzenia jakichś nieprawidłowości będzie można umówić termin rozpoczęcia dobrze przygotowanego leczenia, które będzie trwało bardzo krótko, ale okaże się w pełni skuteczne.


Niekorzystne aspekty pracy dentysty

Chociaż większość osób uważa, że stomatologia to bardzo korzystna profesja nie wymagająca wielkiego wysiłku a przynosząca olbrzymie zyski finansowe, to jednak ten zawód ma także swoje negatywne strony. Do wad zawodu dentysty należy przede wszystkim konieczność długiej pracy stojącej, która z biegiem lat może coraz bardziej niekorzystnie wpływać na organizm stomatologa na przykład poprzez bóle kręgosłupa i tak dalej. Kolejnymi negatywnymi aspektami jest konieczność sterylnej pracy z urządzeniami do precyzyjnego usuwania ubytków. Osoba zatrudniona w stomatologii musi być więc bardzo dokładna. Do wad tego zawodu należy także na przykład konieczność zaglądania pacjentom do jamy ustnej, co w wielu przypadkach może być bardzo przykre.

Chociaż wielu producentów oferuje nam na przykład specjalne pasty do zębów, które mają nie tylko sprawić, że nasze uzębienie będzie fantastycznie białe, ale także jego kondycja będzie lepsza to jednak nic nie zastąpi regularnych wizyt u dentysty. Wszyscy stomatologowie potwierdzają zgodnie, że bez odwiedzania dentysty w określonych odstępach czasu szansa na zachowanie odpowiedniego zdrowia naszej jamy ustnej drastycznie maleją. Pomimo to wiele osób unika profilaktycznych wizyt u stomatologa. Jest to głównie związane ze strachem przed wizytą dentystyczną, który odczuwa wiele osób. Inni z kolei tłumaczą się brakiem czasu lub pieniędzy, które mogliby przeznaczyć na regularne wizyty u stomatologa.