Radzimy jak leczyć zęby taniej - O dentystach

szybalski-stomatologia.pl

Dentysta w każdej miejscowości

Polska jest krajem, w którym każda nawet niewielka gminna miejscowość może poszczycić się tym, że posiada dentystę. A nierzadko w miejscowości przyjmuje nawet kilku stomatologów. W małej miejscowości zawsze jeden stomatolog prz

Radzimy jak leczyć zęby taniej - O dentystach szybalski-stomatologia.pl
yjmuje na ubezpieczenie i pracuje w Przychodni. A inni praktykują prywatnie. Każdy dentysta jest lekarzem. Jest absolwentem Akademii Medycznej na wydziale stomatologii. Praca stomatologa należy do niełatwych. Gdyż spotyka się on z różnymi przypadkami, które czasem są bardzo skomplikowane i wymagają nie tylko wiedzy i umiejętności, lecz również zręczności. A nawet siły, gdy w grę wchodzi usuwanie zęba mocno ukorzenionego. Dentysta jest specjalistą, który pomaga w przypadku bolącego zęba i dzięki niemu możemy mieć promienny uśmiech i funkcjonować bez bólu. Jednak dla wielu osób gabinet dentystyczny jest groźny i odstrasza. Bo kojarzy się ludziom z cierpieniem, z bólem, z dyskomfortem. Lecz są to tylko myśli podsycane strachem. W rzeczywistości zabiegi w gabinecie dentystycznym nie są bolesne. A jeżeli nawet poczujemy lekki ból, to naprawdę jest on lekki i krótkotrwały. A potem jest już tylko lepiej.


Wizyta w gabinecie dentystycznym

Dlaczego większość dorosłych ludzi boi się dentysty ? Dentysty boją się dzieci, co jest zrozumiałe. Bo każdy boi się czegoś nieznanego. A zwłaszcza dzieci, które dopiero co poznają otaczający je świat. Na dodatek dzieci nie zdają sobie sprawy z konsekwencji braku uzębienia. Zadziwiające jest to, że po pewnym czasie dzieci przyzwyczajają się do stomatologa i same zaczynają rozumieć potrzebę dbania o zęby. Natomiast ludzie dorośli nie zawsze rozumieją taką konieczność. I szerokim łukiem omijają gabinet dentystyczny. A przecież dentysta nie gryzie. Za wszelką ceną jako lekarz stara się pomóc pacjentowi. Żaden z nich nie jest również sadystą, któremu przyjemność sprawia dręczenie pacjenta. Każdy stomatolog stara się ulżyć pacjentowi, aby ten nie cierpiał bólu z powodu zepsutych zębów. I aby jego twarz ładnie wyglądała. A wiadomo, że szeroki uśmiech zdobi człowieka. Oczywiście wtedy, gdy za ustami znajdują się zdrowe zęby, a nie próchnica lub ubytki. Tym bardziej, że w państwie polskim jest wiele gabinetów stomatologicznych należących do NFZ i próchnicę w nich można wyleczyć absolutnie bezpłatnie.


Oczywiście prawo do wykonywania zawodu uzyskuje

Mimo iż świadomość społeczeństwa w dzisiejszych czasach zmienia się dość dynamicznie, to i tak nadal króluje przekonanie, że pośród najbardziej lukratywnych i prestiżowych zawodów musi się znaleźć prawnik i lekarz, w tym także lekarz stomatolog.

Kim jest lekarz stomatolog lub, inaczej mówiąc, dentysta? Jest to osoba, która jest uprawniona do praktykowania w wiedzy z zakresu stomatologii. W Polsce aby uzyskać tytuł lekarza dentysty należy ukończyć pięcioletnie jednolite studia magisterskie na kierunku lekarsko-dentystycznym w jednej z uczelni medycznych. Oczywiście prawo do wykonywania zawodu uzyskuje się po zdaniu specjalnego egzaminu i odbyciu stażu.

Jak wygląda praca dentysty? Mało kto wie, że gabinet dentystyczny to nie miejsce, do którego na wizytę powinno się przychodzić „prosto z ulicy”. Pojawienie się u dentysty z brudnymi zębami to wyraz braku kultury. Stomatolog oczywiście przyjmie takiego pacjenta, ale podobne faux pas nie tylko źle świadczy o pacjencie, ale utrudnia dentyście pracę.

Dentysta podobnie jak każdy inny lekarz musi mieć „stalowe nerwy”, ponieważ styka się nie tylko z pacjentami cierpiącymi na drobne ubytki albo lekki problem z próchnicą, ale również z osobami, które borykają się z bardzo poważnymi schorzeniami. Krąży również opinia, że jest to profesja, na której można zarobić miliony, mało kto jednak zdaje sobie sprawę z kosztów, jakie dentysta ponosi w ramach prowadzenia praktyki – koszty wynajmu gabinetu, zakupienia i utrzymania sprzętu oraz ewentualnie opłacenia pracowników.


Właśnie wtedy większość z nas decyduje

Dentyści biją na alarm. Ponad 95% dorosłych i nieco więcej niż połowa nastolatków wykazuje objawy mniej lub bardziej zaawansowanej próchnicy. Ta podstępna choroba prowadzi do rozpadu tkanki zęba i z czasem do jego utraty.

Nieleczone zęby nie tylko odbierają nam piękny uśmiech, ale stanowią też poważne ryzyko dla zdrowia. Każdy stomatolog potwierdzi, że powikłania w postaci choroby reumatycznej, zapalenia mięśnia sercowego czy choroby nerek nie należą, niestety do rzadkości. Jest się czego obawiać.

Głównym winowajcą okazuje się cukier. Cukry proste i dwucukry, czyli
sacharoza, glukoza i fruktoza po spożyciu zamieniają się w kwasy, które rozpuszczają szkliwo zęba. Powstają ubytki i zęby zaczynają boleć. Właśnie wtedy większość z nas decyduje się odwiedzić gabinet dentystyczny. Trochę późno i leczenie nie jest już bezbolesne.

Jak chronić się przed próchnicą? Dentysta podpowiada, że najskuteczniejszą bronią w walce o zdrowe zęby okazuje się
profilaktyka. Dieta z ograniczonym udziałem cukrów, staranna higiena jamy ustnej i regularne, dwa razy do roku wizyty w gabinecie dentystycznym skutecznie ochronią zęby przed tą chorobą.


Kiedy odczuwamy ból zęba wówczas jedyne

Kiedy odczuwamy ból zęba wówczas jedyne co nam pozostaje to znaleźć najbliższy gabinet dentystyczny i umówić się na szybką wizytę u lekarza specjalisty. Niestety mimo, iż tego rodzaju fachowiec często nie należy do naszych ulubionych to popularna metoda "gry na zwłokę" może w tym przypadku przynieść więcej szkody niż pożytku. Bolący ząb to bowiem już właściwie ostatni sygnał jaki wysyła nam nasz organizm do tego by podjąć specjalistyczne leczenie. Warto także mieć na uwadze to, iż im szybciej wykonana zostanie diagnostyka, tym większe szanse na to, że nie zdąży się rozwinąć żadna poważniejsza dolegliwość. Musimy bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że wszelkie bóle są zazwyczaj czymś co zwiastuje poważniejsze infekcje. Dobrze jest także chociażby spróbować jakiś działań, które sprawią, iż stomatolog będzie nam się dobrze kojarzył. Pomóc w tym może choćby przywoływanie pozytywnych wspomnień z tym związanych. Metoda ta ma na celu "oswojenie się" nieco z tą niewygodną sytuacją, która czeka nas w gabinecie. na sam koniec pamiętajmy, że dentysta nie chce nam zrobić żadnej krzywdy a wręcz przeciwnie. Jego jedynym celem jest tylko to, aby nam pomóc.


Jeśli jednak opowiedzenie mu o wszystkim

Chociaż dzieci często obawiają się tego, warto od najmłodszych lat uczyć je, że gabinet dentystyczny to miejsce dla nich dobre, a dentysta zadba o ich zęby tak, aby ich uśmiech był zawsze biały i zdrowy. Tysiące dzieci otwarcie mówią o tym, że boją się iść do dentysty, ponieważ boją się bólu. Warto im jednak wytłumaczyć, że w obecnych czasach stomatolog zawsze dba o to, by dzieci nie odczuwały bólu podczas wizyty i ewentualnego zabiegu. Maluchy nie zawsze wszystko rozumieją, dlatego warto być cierpliwym i wyjaśnić dziecku wszystko, o co pyta, w sposób dla niego przystępny. Prawdopodobnie to wystarczy, aby przekonać dziecko do odwiedzenia fotelu dentystycznego. Jeśli jednak opowiedzenie mu o wszystkim i rozwianie jego wątpliwości nie pomoże, warto rozważyć zaproponowanie mu pewnego rodzaju "nagrody", jeśli tylko pójdzie grzecznie do dentysty i cierpliwie zniesie tę trudną dla niego wizytę. Choć nie jest to może najlepsza ze wszystkich dostępnych metod, to działa ona najlepiej - i to nie tylko na dzieci. Możemy więc obiecać dziecku, że w zamian za jego odważną postawę w gabinecie, dostanie od nas wymarzoną zabawkę, lub też, że zabierzemy je w miejsce, o którym mówiło już od pewnego czasu. Może park rozrywki? Może basen? Z pewnością warto ten jeden raz pójść na ustępstwo, które jednak w dłuższej perspektywie może pomóc dziecku pokonać strach przed dentystą. Jeśli podczas wizyty odkryje ono, że istotnie, nie było się czego obawiać, to na następne wizyty będzie szło znacznie chętniej.