Stomatolog - specjalista od uzębienia - O dentystach

dentysta cieszyn

Otóż to dział stomatologii zachowawczej który

Dobry dentysta to podstawa i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Potwierdzi to zapewne sporo osób. Byłoby wręcz wspaniale, gdyby zęby wyrastały nam raz na całe życie i nie psuły się, ale, niestety, tak nie jest.

Stomatolog - specjalista od uzębienia - O dentystach dentysta cieszyn
A trzeba w tym miejscu wyraźnie podkreślić, że niektórzy miewają rzeczywiście duże kłopoty z zębami. Ale na szczęście współczesna stomatologia jest już na takim poziomie, że radzi sobie z najbardziej nawet skomplikowanymi przypadkami. I bardzo dobrze, bo pacjentów przecież nie brakuje.
A skoro już jesteśmy przy tym temacie, wspomnieć warto czym jest endodoncja. Otóż, to dział stomatologii zachowawczej, który zajmuje się rozpoznawaniem oraz leczeniem chorób miazgi zęba oraz tzw. tkanek okołowierzchołkowych. Warto wiedzieć o takich metodach, bo nigdy nie wiadomo, co nam się może przytrafić. Z reguły mamy swoich dentystów i ich odwiedzamy, kiedy zachodzi taka potrzeba, ale czasami konieczne jest bardziej specjalistyczne leczenie i wówczas jak znalazł okazują się stomatolodzy, którzy wykonują dane zabiegi.
Gros osób w obecnej dobie stawia na ortodoncję. Ładne zęby są dzisiaj pożądana jak nigdy dotąd. No cóż, chcemy wyglądać jak najlepiej, a piękny uśmiech to podstawa. Gdyby nie pomogły aparaty ortodontyczne, można jeszcze pokusić się o implanty. To dopiero gratka! Ale dodajmy od razu, że nie u wszystkich pacjentów można przeprowadzić implantowanie, niestety. No cóż, każdy organizm jest inni i w związku z tym inaczej reaguje na różne zabiegi. Pomijamy już fakt, że implanty to dość kosztowna rzecz.


Lekarz najpierw usunie chore tkanki dostając

Stomatologia jest prężnie rozwijającą się dziedziną medycyny, co nie dziwi, jako że zapotrzebowanie na usługi dentystyczne wcale nie maleje. Największą plagą wydaje się być próchnica, choroba zakaźna, która w sposób nieodwracalny niszczy tkankę zęba i demoluje uśmiech. Warto pamiętać, że nieleczone zmiany próchnicze grożą nie tylko utratą zęba, ale i znacznie poważniejszymi konsekwencjami.

Gdy mnożące się w jamie ustnej drobnoustroje dostaną się do krwiobiegu, a potem do trzustki, są w stanie zakłócić pracę komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie insuliny i zapoczątkować rozwój cukrzycy typu 2. Podobnie rzecz się ma z nerkami, które mogą zareagować zapaleniem kłębuszków nerkowych, czy sercem, które również może poważnie ucierpieć.

Pewne pociesznie niech stanowi fakt, że często nawet poważnie próchniczo zmienione zęby da się jednak uratować. W przypadku zaawansowanych zamian próchniczych dentysta zaleci leczenie kanałowe, tzw. endodontyczne. Lekarz najpierw usunie chore tkanki, dostając się do komory zęba, po czym przystąpi do oczyszczenia kanałów zębowych. Procedura wymaga szczególnej staranności, ale to od niej w dużej mierze zależy powodzenie leczenia. Końcowym etapem jest wypełnienie zęba plombą.

Nowoczesna endodoncja posługuje się coraz doskonalszym sprzętem, który usprawnia proces leczenia, skracając go. Zabiegi ratujące nawet bardzo zaniedbane, chore zęby przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym, tak aby leczenie kanałowe uczynić jak najbardziej komfortowym dla pacjenta.


To się leczy

Regularne wizyty w gabinecie dentystycznym pozwalają na wczesne wykrycie zmian chorobowych w obrębie jamy ustnej i tym samym na skrócenie czasu leczenia. Ci, którzy uciekają przed dentystą, a nie jest to wcale zjawisko rzadkie, powinni pamiętać, że nieleczona postępująca próchnica jest nieodwracalna.

W przypadku zaawansowanych zmian chorobowych przysłowiową ostatnią deską ratunku i szansą na uratowanie zęba pozostaje leczenie kanałowe, nazywane również endodontycznym. Dentysta zastosuje się je w przypadku zaawansowanych ubytków próchniczych, martwicy zęba lub jego złamania. Należy ono do najbardziej nielubianych zabiegów, chociaż w ostatnich czasach stomatologia dokonała ogromnego postępu, również pod kątem redukcji dolegliwości bólowych podczas zabiegu.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że coraz więcej gabinetów stomatologicznych przeprowadza procedurę leczenia kanałowego przy użyciu mikroskopów. Pozwala to dentyście dokładnie przyjrzeć się wnętrzu zęba i ułatwia oczyszczenie kanałów zębowych, a tym samym skraca czas leczenia. Warto wspomnieć, że to właśnie niedokładne oczyszczenie kanału zębowego jest jedną z najczęstszych przyczyn powikłań pozabiegowych i w skrajnych wypadkach doprowadzić może do utraty zęba.

Jedynym minusem tej nowoczesnej procedury jest niestety jej koszt, ale ten zależy od kilku czynników, takich jak na przykład ilość kanałów zębowych. Endodoncja niejednokrotnie ratuje ząb i uśmiech, jakkolwiek zawsze należy mieć na uwadze, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.