STUDIUM PRZYPADKU Jak leczyć zęby W 9 Dni? - O dentystach

Leczenie kanałowe pod mikroskopem Chorzów

Sprzęt stomatologiczny

Wiele gabinetów stomatologicznych korzysta z nowoczesnego sprzętu umożliwiającego precyzyjne wykonywanie różnych zabiegów stomatologicznych. Stomatologia jest prężnie rozwijającą się dziedziną medycyny, która korzysta z

STUDIUM PRZYPADKU Jak leczyć zęby W 9 Dni? - O dentystach Leczenie kanałowe pod mikroskopem Chorzów
coraz nowszych rozwiązań dostarczanych przez technologię. Nikogo już nie dziwi fakt wykorzystywania zdjęć RTG w diagnostyce różnych chorób, w tym tych dotyczących jamy ustnej i uzębienia. Dobry dentysta przy wykonywaniu różnych zabiegów może korzystać z pomocy mikroskopu, dzięki któremu jest w stanie wykonać zabieg leczenia kanałowego zębów z większą precyzją i dokładnością. Stomatologia mikroskopowa jest takim działem stomatologii, który zajmuje się leczeniem zębów przy wykorzystaniu mikroskopu. Podstawowym sprzętem dentystycznym jest tak zwany unit dentystyczny, który składa się z regulowanego fotela, lampy dentystycznej, spluwaczki oraz różnych wierteł stomatologicznych. Jedną z usług oferowanych przez gabinet stomatologiczny, podczas której korzysta się z nowoczesnych zdobyczy techniki, jest Digital Smile Design.


Zabiegi w ramach ortodoncji

Ortodoncja jest jedną z wielu specjalizacji stomatologicznych, której głównym przedmiotem zainteresowania jest leczenie wad zgryzu. Ortodoncja jest drugą ze specjalizacji stomatologicznych, których ukończenie jest wzajemnie uznawane przez kraje Unii Europejskiej. Lekarz dentysta, który zajmuję się leczeniem wad zgryzu poprzez używanie odpowiednich aparatów stomatologicznych, jest nazywany ortodontą. Leczenie ortodontyczne ma głównie cel zdrowotny, przywracając właściwe funkcjonowanie zgryzu, jednak cel estetyczny leczenia także jest istotny dla wielu pacjentów. Leczenie ortodontyczne, polegające na noszeniu odpowiedniego aparatu ortodontycznego na zęby, może być przeprowadzone w każdym wieku. Gabinet stomatologiczny może specjalizować się w przeprowadzaniu leczenia typowo ortodontycznego, dlatego często można znaleźć gabinety ortodontyczne. Ortodoncja poza samym leczeniem zajmuje się także profilaktyką wszelkich wad zgryzu, zwłaszcza u dzieci. Leczenie ortodontyczne mające na celu przywrócenie właściwego zgryzu jest procesem długotrwałym.


Stomatologia estetyczna

Dentysta pracujący w gabinecie stomatologicznym oferuje wykonywanie różnych zabiegów mających na celu wyleczenie zębów pacjenta lub poprawienie estetyki uzębienia. Głównym celem stomatologii estetycznej jest poprawa wyglądu uzębienia pacjenta poprzez wybielanie lub odbudowę uszkodzonych zębów. Stomatologia estetyczna nie stanowi osobnej specjalizacji stomatologicznej, ponieważ wiele zabiegów dentystycznych z różnych innych specjalizacji wchodzi w zakres stomatologii estetycznej. Przykładowym zabiegiem z zakresu stomatologii estetycznej jest Digital Smile Design, czyli cyfrowe projektowanie uśmiechu z wykorzystaniem najnowszych technologii. Wiele zabiegów wykonywanych przez dentystę ma zarówno cele lecznicze, jak i estetyczne, jak na przykład zabiegi z zakresu implantologii. Dentysta dba więc zarówno o utrzymanie uzębienia pacjenta w zdrowiu, jak i ma też na uwadze względy estetyczne. Część zabiegów stomatologicznych posiada cele typowo estetyczne, jak w przypadku wybielania zębów różnymi metodami wykonywanymi w gabinecie dentystycznym.


Wady zgryzu

Stomatologia jest działem medycyny, który zajmuje się nie tylko leczeniem samych zębów, ale zajmuje się także leczeniem okolic przyległych, profilaktyką oraz korygowaniem wad zgryzu. Można wyróżnić kilka specjalizacji stomatologicznych, z których każda zajmuje się leczeniem określonego zakresu chorób i wad. Ortodoncja jest działem, który zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem wad zgryzu za pomocą specjalnych aparatów ortodontycznych. Lekarz dentysta specjalizujący się w leczeniu wad zgryzu jest nazywany ortodontą. Można wyróżnić dwa rodzaje wad zgryzu ze względu na ich powstawanie. Istnieją więc wady zgryzu, które są wrodzone oraz takie, które są nabyte. Czynnikiem mogącym mieć wpływ na wrodzone wady zgryzu jest genetyka. Z kolei nabyte wady zgryzu najczęściej wykształcają się w przeciągu kilka lat życia dziecka i stanowią następstwo niewłaściwych nawyków. Wada zgryzu może pojawić się także podczas wymiany zębów mlecznych na zęby stałe lub też w wyniku jakiegoś urazu twarzy. Niezależnie od przyczyny powstania, wada zgryzu może być skorygowana poprzez wdrożenie przez dentystę odpowiedniego leczenia.